- New
Breville VDF133X Oil-Free Steam Fryer
Breville VDF133X Oil-Free Steam Fryer
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Number of programs | 6 |
| Capacity | 7 L |
| Heating function | Yes |
| Product type | Hot air fryer |
| Baking function | Yes |
| Non-stick coating | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Temperature range (T-T) | 50 - 200 °C |
| Countdown timer | Yes |
| Frying function | Yes |
| Crisp maker | Yes |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Construction type | Single |
| Control type | Touch |
| Removable bowl | Yes |
| Dishwasher proof | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | 1700 W |
| Width | 387 mm |
| Depth | 311 mm |
| Height | 434 mm |
| Weight | 7 kg |
| Ergonomic grip | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Safe to use | Y |
| Easy to use | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | Digital |
| Warnings | Make sure the fryer is properly grounded., Protect from children., Do not leave the fryer unattended while it is in operation., Be careful when handling hot oil. |