Breville VDF130X Oil-Free Air Fryer
Breville VDF130X Oil-Free Air Fryer
















Breville VDF130X Oil-Free Air Fryer
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Fat-free deep fat fryer |
| Auto shut-off | Yes |
| Number of programs | 10 |
| Capacity | 11 L |
| Non-stick coating | Yes |
| Countdown timer | Yes |
| Baking function | Yes |
| Crisp maker | Yes |
| Temperature range (T-T) | 120 - 240 °C |
| Heating function | Yes |
| Frying function | Yes |
| Product colour | Black |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| Construction type | Double |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Dishwasher proof | Yes |
| Control type | Touch |
| Height | 383 mm |
| Depth | 358 mm |
| Weight | 10 kg |
| Width | 365 mm |
| Safe to use | Y |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | Digital |
| Warnings | Be careful when handling hot oil., Protect from children., Do not leave the fryer unattended while it is in operation., Make sure the fryer is properly grounded. |