Bosch Serie 4 MAFS2462B fryer Single 6.1 L Stand-alone 2050 W Hot air fryer Black
Bosch Serie 4 MAFS2462B fryer Single 6.1 L Stand-alone 2050 W Hot air fryer Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Frying function | Yes |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Temperature (min) | 40 °C |
| Product type | Hot air fryer |
| Capacity | 6.1 L |
| Number of programs | 9 |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Oil content | 0 L |
| Number of persons | 4 person(s) |
| Digital timer | Yes |
| Product colour | Black |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| Cord length | 0.9 m |
| Non-slip feet | No |
| Control type | Touch |
| Detachable, hinged lid | No |
| Planetary rotation | No |
| Cool wall housing | Yes |
| Viewing window | No |
| Construction type | Single |
| Anti-odor filter | No |
| Automatic lid release | No |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Auto power off | Yes |
| Power | 2050 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Width | 276 mm |
| Depth | 385 mm |
| Weight | 6 kg |
| Height | 332 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Built-in display | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Temperature-ready indicator | No |