- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 10
business days
Watch as you cook tasty dishes effortlessly
Crispy outside, tender inside. Unique RapidAir technology saves time and energy, without compromising on taste. Watch through the cooking window while your favorite ingredients turn into delicious food in under 20 minutes.
Cooking window
• Cooking window to watch while you cook
Easy to use
• 13 cooking methods at the touch of a button
• Quick and easy cleanup
• Touchscreen for effortless control
• Tasty recipes tailored to your Airfryer in our HomeID App
Easy to use
• Perfect size for any kitchen with a 4.2 L pan
Less oil
• Deliciously crisp with RapidAir technology
• Enjoy healthy food with up to 90% less fat
Time and energy saving
• Save time and lower your energy bills
| Summary | Philips 2000 series NA221/00. Product type: Hot air fryer, Capacity: 4.2 L, Fryer food capacity: 0.5 kg. Construction type: Single, Product colour: Black, Silver, Control type: Touch. Power: 1500 W, AC input voltage: 220 - 240 V, AC input frequency: 50 - 60 Hz. Width: 273 mm, Depth: 368 mm, Height: 29.3 mm. Package width: 33 mm, Package depth: 33 mm, Package height: 328 mm |
| Vendor Homepage | https://www.philips.com/ |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Baking function | Yes |
| Capacity | 4.2 L |
| Dehydrating function | Yes |
| Digital timer | Yes |
| Fryer food capacity | 0.5 kg |
| Frying function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Number of programs | 9 |
| Product type | Hot air fryer |
| Roasting function | Yes |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Temperature (min) | 60 °C |
| Timer duration | 60 min |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Construction type | Single |
| Control type | Touch |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Cool wall housing | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Cord storage | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Material | Plastic,Metal |
| Non-slip feet | Yes |
| Non-stick coating | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black/Silver |
| Removable bowl | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Power LED | No |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Auto power off | Yes |
| Power | 1500 W |
| Depth | 368 mm |
| Height | 29.3 mm |
| Weight | 3510 g |
| Width | 273 mm |
| Package depth | 33 mm |
| Package height | 328 mm |
| Package weight | 4520 g |
| Package width | 33 mm |
| Dangerous goods | No |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00297 cubm |
| Product Net Weight | 3.51 kg |
| Unit Calculated Weight | 4.52 kg |