- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 10
business days
Crispy, tender and evenly cooked every time
Designed to balance your meals how you like them
The Philips Airfryer from the 3000 series with two baskets ensures that two dishes are hot and ready at the same time. Enjoy tasty and healthy cooking with a large drawer for main courses for the whole family and a smaller drawer for side dishes or single meals.
*Compared to homemade chips cooked in a conventional deep fat fryer.
**Test done on sausages in the left basket compared to traditional convection ovens.
***Test done on sausages in the left basket compared to traditional convection ovens.
| Summary | Philips 3000 series NA351/00 Dual Basket Airfryer. Product type: Hot air fryer, Capacity: 9 L, Fryer food capacity: 1.5 kg. Construction type: Double, Product colour: Grey, Control type: Touch. Display type: LED. Power: 2750 W, AC input voltage: 220-240 V, AC input frequency: 50 Hz. Width: 315 mm, Depth: 444 mm, Height: 348 mm |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Baking function | Yes |
| Capacity | 9 L |
| Digital timer | Yes |
| Fryer food capacity | 1.5 kg |
| Frying function | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Number of persons | 6 person(s) |
| Number of programs | 8 |
| Preset cooking programs | Yes |
| Product type | Hot air fryer |
| Rapid Air technology | Yes |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Temperature (min) | 40 °C |
| Timer duration | 60 min |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Construction type | Double |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Touch |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Cool wall housing | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Cord storage | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Material | Plastic,Metal |
| Non-slip feet | Yes |
| Non-stick coating | Yes |
| Number of frying baskets | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Grey |
| Removable bowl | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Indication light | Yes |
| Power LED | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Auto power off | Yes |
| Power | 2750 W |
| Depth | 444 mm |
| Height | 348 mm |
| Weight | 7850 g |
| Width | 315 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package height | 390 mm |
| Package weight | 8720 g |
| Package width | 490 mm |
| Manual | Yes |
| Packaging content | N/a |
| Dangerous goods | No |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0487 cubm |
| Product Net Weight | 7.85 kg |
| Unit Calculated Weight | 8.72 kg |