- In stock
Drawer freezer MPM-161-ZF-19/D, white, capacity 161 l, 54 cm, No Frost
Drawer freezer MPM-161-ZF-19/D, white, capacity 161 l, 54 cm, No Frost
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Adjustable temperature | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Smart Temperature Control | Yes |
| Quick freezing | Yes |
| Built-in display | No |
| Product colour | White |
| Appliance placement | Freestanding |
| No Frost system | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Cooling agent | R600a |
| Number of drawers | 3 drawer(s) |
| Type of freezer | Drawer |
| Changing the direction of door opening | Y |
| Electronic control | Y |
| Inverter compressor | Yes |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power | 140 W |
| Annual energy consumption | 166 kWh |
| Energy efficiency class | D |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Weight | 40 kg |
| Height | 1430 mm |
| Width | 540 mm |
| Package weight | 44 kg |
| Depth | 600 mm |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Noise level | 39 dB |
| Interior capacity | 161 l |
| Freezer class | **** |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Noise emission class | C |
| Door open alarm | Yes |
| Interior light | No |
| High temperature alarm | Yes |
| Warnings | Drain and unplug the freezer before cleaning., Ensure the unit is properly connected to the power supply., Do not block the ventilation openings of the freezer. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2541951 |