- In stock
Bosch Serie 6 GIV11AFE0 freezer Upright freezer Built-in 72 L E
Bosch Serie 6 GIV11AFE0 freezer Upright freezer Built-in 72 L E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
11 - 16
business days
| Control type | Touch |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Door hinge | Right |
| Built-in display | LED |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Reversible doors | Yes |
| Connected load | 90 W |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 167 kWh |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height | 72 cm |
| Package height | 790 mm |
| Height | 712 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Weight | 35.9 kg |
| Width | 558 mm |
| Package weight | 38.3 kg |
| Depth | 545 mm |
| Package width | 640 mm |
| Noise emission class | C |
| No Frost system | No |
| Fast freeze function | Yes |
| Low Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | No |
| Star rating | 4* |
| Freezing capacity | 4.4 kg/24h |
| Noise level | 36 dB |
| Freezer net capacity | 72 L |
| Storage time during power failure | 13 h |
| Climate class | SN-T |
| Interior light | No |
| Cord length | 2.3 m |
| Warnings | Before carrying out any maintenance work, make sure the unit is unplugged., Do not block the ventilation openings in the appliance housing., Avoid damaging the refrigeration circuit, as this can cause pressurised substances to leak. |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas |