- In stock.
WASHING MASCHINE LFR85146QE AEG
WASHING MASCHINE LFR85146QE AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | 8000 Series PowerCare AutoDose LFR85146QE |
| Width | 59.7 cm, 640mm. |
| Depth | 63.1 cm |
| Height | 84.7 cm, 900mm. |
| Color | White color |
| Weight | 81.5 kg, 81.5 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 47 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 10 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Number of programs | 12 |
| Washing programs | Wool washing program, Cotton, Synthetics, Steam treatment, Spin and drain, Delicate program, Eco program, Rinse program, Outdoor clothing program, 20min. - 3kg, Hygiene program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 75 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Woolmark Green certified. Time saver option allows you to shorten the washing time. Drum balance control |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year motor warranty. The smooth drum Care pattern is even gentler on your fabrics. With AutoDose, there's no more guessing - sensors calculate the exact amount of detergent and fabric softener, automatically using only the amount needed for your load. It uses up to 60% less detergent - a convenient wash that ensures that cotton clothes stay tear-resistant for longer. With ÖKOMix, detergents and fabric softener are pre-mixed before they enter the drum. This is the first washing machine technology to evenly distribute detergent and fabric softener throughout the fabric, ensuring that your clothes are perfectly cared for down to the last thread. Wi-Fi - the appliance can be controlled from a smart device using the My AEG Care app, where you will find even more apps |
| Length | 710 mm. |
| Country of manufacture | IT |