- In stock.
WASHING MASCHINE LFR83844VE AEG
WASHING MASCHINE LFR83844VE AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | PowerCare UniversalDose EcoLine LFR83844VE |
| Width | 59.7 cm, 640mm. |
| Depth | 57.6 cm |
| Height | 84.7 cm, 900mm. |
| Color | White color |
| Weight | 79.5 kg, 79.5 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 44 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 8 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Sensory, Electronic |
| Number of programs | 12 |
| Washing programs | Wool washing program, Cotton, Synthetics, Steam treatment, Spin and drain, Delicate program, Eco program, Rinse program, Outdoor clothing program, 20min. - 3kg, Hygiene program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 72 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Woolmark Green certified. Time saver option allows you to shorten the washing time. Drum balance control |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year motor warranty. The smooth drum Care pattern is even gentler on your fabrics. UniversalDose is a unique drawer for washing capsules. Adapted water jets soften and completely dissolve the washing capsules in the drawer - this activates them 60% faster than if they were placed in the drum. With ÖKOMix, detergents and fabric softener are pre-mixed before they enter the drum. This is the first washing machine technology that evenly distributes detergent and fabric softener throughout the fabric and ensures that clothes are perfectly cared for down to the last thread. |
| Length | 710 mm. |
| Country of manufacture | IT |