- In stock.
Washing machine Whirlpool FFL 7269 W EE, white
Washing machine Whirlpool FFL 7269 W EE, white
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | WHIRLPOOL, Whirlpool |
| Model | FFL 7269 W EE |
| Width | 59.5 cm, 640mm. |
| Depth | 57.5 cm |
| Height | 84.5 cm, 870 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 65 kg, 66.123 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 45 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 7 kg. Drilling, rpm- 1200 |
| Management | Mechanical |
| Number of programs | 13 |
| Washing programs | Daily Express, Children's program, Daily wash, Eco cotton, Sportswear, Mixed |
| Noise level during washing | 77 dB |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 77 dB |
| Protection against water spills | No |
| Delaying the start of the programme | No |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 590 mm. |
| Country of manufacture | SK |