- In stock.
Washing machine Whirlpool FFB 8469 BV EE, 8 kg, white
Washing machine Whirlpool FFB 8469 BV EE, 8 kg, white
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | WHIRLPOOL, Whirlpool |
| Model | FFB 8469 BV EE |
| Width | 59.5 cm, 595 mm. |
| Depth | 62.7 cm |
| Height | 84.5 cm, 845 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 71 kg, 72.5 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 48 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing capacity | 8 kg. Drilling, rpm- 1351 |
| Management | Mechanical, Electronic |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Blankets, Sportswear, Steam treatment, Mixed, Whites, Rinse and spin, Spin and drain, 20° C program, Delicate program, Eco program |
| Screen | Yes |
| Noise level when drilling | 78 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 630 mm. |
| Country of manufacture | PL |