- In stock.
WASHING MACHINE L6SE26WE AEG
WASHING MACHINE L6SE26WE AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | L6SE26WE |
| Width | 59.5 cm, 635 mm. |
| Depth | 37.2 cm |
| Height | 84.3 cm, 875 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 59.5 kg, 60,603 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 42 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1200 |
| Management | Sensory, Electronic |
| Number of programs | 11 |
| Washing programs | Eco 40-60, Anti-allergic steam, Wool washing program, Cotton, Synthetics, Easy ironing function, Silk washing, Delicate program, Jeans program, Outdoor clothing program, 20min. - 3kg, Down jacket washing program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 72 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Woolmark Blue certified. Time saver option allows you to shorten the washing time. Drum balance control |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year motor warranty. Using fabric softener with SoftPlus helps protect the fibers and extend the life of each garment. ProSense |
| Length | 492 mm. |
| Country of manufacture | UA |