- In stock.
-
−1%
WASHING MACHINE EW6F8482E ELECTROLUX
WASHING MACHINE EW6F8482E ELECTROLUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW6F8482E |
| Width | 59.6 cm, 640mm. |
| Depth | 54.7 cm |
| Height | 84.7 cm, 900mm. |
| Color | White color |
| Weight | 69.5 kg, 70,829 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 43 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 8 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Sensory, Electronic |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Full Load 45', Eco 40-60, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Sportswear, Silk wash, Spin and drain, Delicate program, Rinse program, Jeans program, Outdoor clothing program, Hygiene program, Down jacket wash program, Intensive wash program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 75 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | The 600 Series washing machine with FullWash quickly cleans even a full load, and with Time Manager® you can shorten other cycles as needed. Intelligent load sensing technology reduces time, water and energy consumption. Hygiene program eliminates bacteria. AI WashAssist: Intelligent load sensing technology uses an artificial intelligence algorithm to select the cycle time, water and energy consumption based on the load*, reducing costs by up to 30%. The hygiene program with steam is certified by Swissatest, combining a wash cycle and steam to remove more than 99.99% of bacteria and viruses* at temperatures above 60°C. It also reduces pollen and allergens after every wash for hygienically clean clothes. Inverter Motor+ is an energy-efficient motor using permanent magnet motor technology. (Registering the product on the Electrolux website provides a 10-year warranty on the motor https://lt.regulus-elux.eu/warranty/inv10ywlt ) |
| Length | 626 mm. |
| Country of manufacture | PL |