- In stock.
WASHING MACHINE EW6F3494E ELX
WASHING MACHINE EW6F3494E ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW6F3494E |
| Width | 59.7 cm, 640mm. |
| Depth | 63.6 cm |
| Height | 84.7 cm, 900mm. |
| Color | White color |
| Weight | 74.5 kg, 76 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 50 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 9 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Sensory, Electronic |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Sportswear, Silk wash, Spin and drain, Delicate program, Eco program, Rinse program, Jeans program, Outdoor clothing program, Hygiene program, Down jacket washing program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 76 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | "Woolmark Blue" certificate. "Time Manager" - allows you to shorten the washing time. Drum balance control |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year motor warranty. SensiCare is a load-sensing technology that detects the size of the load and adjusts the program to save up to 30% time, water and energy with every load. The hygiene program removes up to 99.99% of bacteria and viruses. The Rapid program quickly washes lightly soiled clothes. You can wash 3 kg of laundry in just 20 minutes. ProSense, Eco valve |
| Length | 710 mm. |
| Country of manufacture | PL |