- In stock.
Washing machine Electrolux EW9F7607WCE
Washing machine Electrolux EW9F7607WCE
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW9F7607WCE |
| Width | 59.7 cm, 597 mm. |
| Depth | 63.6 cm |
| Height | 84.7 cm, 847 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 88.5 kg, 91 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 51 liters |
| Drilling efficiency class | A |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 11 kg. Drilling, rpm- 1600 |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Number of programs | 18 |
| Washing programs | Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Sportswear, Silk wash, Spin and drain, Delicate program, Eco program, Rinse program, Jeans program, Outdoor clothing program, Hygiene program, Drum clean, Down jacket wash program, Turbo 39 |
| Screen | Yes |
| Screen type | TFT |
| Noise level when drilling | 76 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Woolmark Green certified. Time saver option reduces washing time. With one click, SmartSelect adjusts the wash to your needs and saves up to 80% energy, 50% time and 20% water. Drum balance control |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year motor warranty. The smooth drum "Care" pattern is even gentler on your fabrics. "PureWash Softwater" with "Softwater" technology - Protects fabrics and colors. "Softwater" technology filters out active minerals from the water and thus keeps clothes fresher for longer and ensures excellent color protection. Thanks to the "UltraQuick 39 min" program, your clothes are washed very thoroughly at 30 °C in a short time. As a result, your clothes need 30% less energy to wash. The steam program "Steam Refresh" helps save up to 96% water. With it, you can take care of your clothes between washes using the "Steam Fragrance" fragrances, model: E6WMFR020. The steam program restores clothes with steam, reduces wrinkles |
| Length | 636 mm. |
| Country of manufacture | IT |