- In stock
Washing machine ELECTROLUX EW6TN5261F
Washing machine ELECTROLUX EW6TN5261F
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Mounting type | Freestanding |
| Washing machine type | Top load |
| Washing capacity | 6 kg |
| Maximum drilling speed | 1200 rpm |
| Energy consumption 100 cycles | 65 kWh |
| Water consumption per cycle | 40 liters |
| Energy efficiency class | D |
| Sound level class | C |
| Noise level | 78 dB |
| Cycle time | 197 minutes |
| Drilling efficiency class | B |
| Automatic fabric weighing technology | Yes |
| Automatic dosing technology | No |
| Smart washing technology | No |
| Steam technology | Added steam |
| Capsule drawer | None |
| Engine type | Universal |
| Drum positioning | No |
| Drum lighting | No |
| Wi-Fi | No |
| Foam protection | Yes |
| Number of programs | 14 |
| Quick wash program | Yes |
| Time reduction function | Yes |
| Wool washing certificate | Yes |
| Child lock | Yes |
| Standardized height | 95 cm |
| Standardized width | 40 cm |
| Height | 90.8 cm |
| Width | 39.7 cm |
| Depth | 59.9 cm |
| Maximum depth | 59.9 cm |
| Color | White |