- In stock.
Washing machine Electrolux EW6SM404W,
Washing machine Electrolux EW6SM404W,
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | "PerfectCare" EW6SM404W |
| Width | 59.5 cm, 635 mm. |
| Depth | 33.8 cm |
| Height | 84.3 cm, 875 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 53.5 kg, 56.5 kg. |
| Energy efficiency class | D |
| Electric motor type | With brushes |
| Water consumption per cycle | 35 liters |
| Drilling efficiency class | C |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 4 kg. Drilling, rpm- 1000 |
| Management | Sensory, Electronic |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Ultra-quick wash program, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Sportswear, Anti-allergy program, Silk wash, Spin and drain, Baby Care, Delicate program, Eco program, Rinse program, Jeans program, Outdoor clothing program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 76 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | "Woolmark Blue" certificate. "Time Manager" - allows you to shorten the washing time. Drum balance control. Using fabric softener with "SoftPlus" protects the fibers and extends the life of each garment. "ProSense", "Eco valve" |
| Length | 435 mm. |
| Country of manufacture | UA |