- In stock.
Washing machine Candy TCA283D2-S, 8 kg, white
Washing machine Candy TCA283D2-S, 8 kg, white
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | CANDY, Candy |
| Model | TCA283D2-S |
| Width | 41 cm, 410 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 86 cm, 860 mm. |
| Color | White color |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 44 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing capacity | 8 kg. Drilling, rpm- 1200 |
| Management | Electronic |
| Washing programs | Cold wash, Quick wash |
| Screen | Yes |
| Noise level when drilling | 79 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | No |
| Child safety feature | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Weight | 58.5 kg. |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | CN |