- In stock
Washing machine Candy CS4 1061DE/1-S, 6 kg, white
Washing machine Candy CS4 1061DE/1-S, 6 kg, white
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | CANDY, Candy |
| Model | CS4 1061DE/1-S |
| Width | 60 cm, 600mm. |
| Depth | 40 cm |
| Height | 85 cm, 850 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 60 kg, 62 kg. |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 40 liters |
| Drilling efficiency class | C |
| Washing capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1000 |
| Management | Mechanical, Smartphone |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Prewash, Quick wash, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Mixed, Colored, Spin and drain, 20° C program, Delicate program, Eco program, Rinse program, Jeans program, Hygiene program |
| Screen | No |
| Noise level when drilling | 77 dB |
| Protection against water spills | No |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 450 mm. |
| Country of manufacture | CN |