- In stock
Washing machine AEG LFR95146SUE
Washing machine AEG LFR95146SUE
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | LFR95146SUE |
| Width | 59.7 cm, 640mm. |
| Depth | 63.6 cm |
| Height | 84.7 cm, 900mm. |
| Color | White color |
| Weight | 85.5 kg, 86,969 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 50 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 10 kg. Drilling, rpm- 1400 |
| Management | Sensory, Electronic, Smartphone |
| Number of programs | 12 |
| Washing programs | AbsoluteWash 49 min, Eco 40-60, Wool wash program, Cotton, Synthetics, Steam treatment, Spin and drain, Delicate program, Rinse program, Outdoor clothing program, 20min. - 3kg, Hygiene program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 72 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 710 mm. |
| Country of manufacture | IT |