- In stock
-
−2%
Washing machine AEG LFR61944BE
Washing machine AEG LFR61944BE
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | AEG |
| Mounting type | Freestanding |
| Washing machine type | Front-loading |
| Washing capacity | 9 kg |
| Maximum drilling speed | 1400 rpm |
| Energy consumption 100 cycles | 49 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 liters |
| Energy efficiency class | A |
| Sound level class | B |
| Noise level | 76 dB |
| Cycle time | 220 minutes |
| Drilling efficiency class | B |
| Automatic fabric weighing technology | Yes |
| Automatic dosing technology | No |
| Smart washing technology | No |
| Steam technology | No |
| Capsule drawer | None |
| Engine type | Inverter |
| Drum lighting | No |
| Wi-Fi | No |
| Protection against water spills | Yes |
| Foam protection | Yes |
| Number of programs | 10 |
| Quick wash program | Yes |
| Time reduction function | Yes |
| Wool washing certificate | Yes |
| Hot water connection option | No |
| Snooze function | Beginnings |
| Child lock | Yes |
| Standardized height | 85 cm |
| Standardized width | 60cm |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 63.6 cm |
| Maximum depth | 66 cm |
| Color | White |