- In stock
GORENJE WNHPI94A1PS/PL washing machine
GORENJE WNHPI94A1PS/PL washing machine
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
7 - 12
business days
| Viewing window | Yes |
| Engine type | Inverter Motor |
| Appliance placement | Freestanding |
| Door colour | Black |
| Display type | LED |
| Control type | Buttons, Knob |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Product colour | White |
| Rated power | 1650 W |
| Energy consumption per 100 cycles | 44 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Package width | 645 mm |
| Weight | 58 kg |
| Depth | 540 mm |
| Width | 595 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Height | 845 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 60 kg |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Drum volume | 54 L |
| Door open type | Pull |
| Steam function | Yes |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity | 9 kg |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Washing programs | Sport, Mix, Quick 15 min, Cotton, Spin, Drum cleaning, Eco 40-60°C, Wool, Synthetics, Baby, Dark colours / Jeans, ExtraHygiene, Rinse & spin, 20°C, Down |
| Number of washing programs | 15 |
| Water consumption per cycle | 42 L |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Overflow protection | Yes |
| On/off button | Yes |
| Pre-wash | Y |
| Start delay | Y |
| Warnings | Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock., Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire. |