ELECTROLUX WASHING MACHINE EW2F527WP
ELECTROLUX WASHING MACHINE EW2F527WP
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dispenser tray type | 3-way |
| Outlet hose length | 1.97 m |
| Display type | LED |
| Built-in display | Yes |
| Cord length | 1.4 m |
| Loading type | Front-load |
| Viewing window | Yes |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Door colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Appliance placement | Freestanding |
| Drum volume | 53 L |
| Capacity | 7 kg |
| Energy consumption per 100 cycles | 45 kWh |
| Duty cycle | 200 min |
| Energy efficiency class | A |
| Connected load | 2000 W |
| AC input voltage | 230 V |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 40 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Depth | 547 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 847 mm |
| Noise emission class | B |
| Washing programs | Drum cleaning, Spin/drain, Jeans, Synthetics, Quick, Jeans/denim, Cotton, Pre-wash, Wool, Eco Cotton, Delicate/silk |
| Delayed start timer | Yes |
| Rated capacity | 6 kg |
| Overflow protection | Yes |
| Specific features | SensiCare system |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Spin-drying class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Adjustable temperature | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Child lock | Yes |
| Warnings | Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock., Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2304278 |