- In stock
BOSCH WGE02201PL washing machine
BOSCH WGE02201PL washing machine
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Display type | LED |
| Control type | Knob |
| Inverter technology | Yes |
| Drum volume | 55 L |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Door colour | White |
| Cord length | 1.6 m |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2300 W |
| Energy consumption per 100 cycles | 40 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Height | 848 mm |
| Width | 598 mm |
| Depth | 588 mm |
| Weight | 70.4 kg |
| Delayed start timer | Yes |
| Spin-drying class | B |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Number of washing programs | 16 |
| Rated capacity | 7 kg |
| Adjustable temperature | Yes |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Add garment (pause) function | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Cycle time (max) | 206 min |
| Automatic load recognition | Yes |
| Washing programs | Cotton, Spin, Quick 15 min, Mix, 60°C, Eco 40-60, Quick 30 min, Wool, 90°C, Blouse/shirt, Synthetics, Jeans, Sport, Rinse, 40°C |
| Noise emission class | A |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| On/off button | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Warnings | Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock., Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1672120 |