- In stock
BOSCH WAN2405BPL 8kg 1200 rpm - washing machine
BOSCH WAN2405BPL 8kg 1200 rpm - washing machine
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cord length | 1.6 m |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Loading type | Front-load |
| Drum volume | 65 L |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Appliance placement | Freestanding |
| Energy consumption per 100 cycles | 46 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 47 L |
| Frequency | 50 Hz |
| Width | 598 mm |
| Depth with door open | 106.3 cm |
| Weight | 67.7 kg |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Washing programs | 90°C, Quick 15 min, 40°C, Cotton, Spin, Mix, Daily 40°, Pre-wash, Wool, Iron Assist, Eco 40-60, Quick 30 min, Delicate/silk, 60°C, Rinse, Synthetics |
| Noise emission class | A |
| AquaStop function | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Cycle time (max) | 213 min |
| Spin-drying class | B |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Foam control system | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock., Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2219960 |