- In stock
-
−2%
BEKO BM1WFU38225WW washing machine b100 8kg 1200 rpm AquaWave White
BEKO BM1WFU38225WW washing machine b100 8kg 1200 rpm AquaWave White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Electronic control |
| Built-in display | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Loading type | Front-load |
| Engine type | Inverter Motor |
| Product colour | White |
| Appliance placement | Freestanding |
| Door colour | White |
| Door hinge | Left |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Water consumption washing per cycle | 47 L |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Depth | 518 mm |
| Width | 600 mm |
| Package weight | 67 kg |
| Height | 845 mm |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity | 8 kg |
| Noise emission class | B |
| Drum Clean | Yes |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Number of washing programs | 15 |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Steam function | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Washing programs | Pre-wash, Hand/wool, Delicate, Dark colours / Jeans, Shirts, Centrifugation and pumping out, Cotton, Hygiene, Rinse, Cold, Synthetics, Drum cleaning, Eco 40-60°C, Super fast, StainExpert, Quick, Mix |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Remaining time indication | Yes |
| On/off button | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Warnings | Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard. |