MPM-45-ZMF-02 freestanding dishwasher
MPM-45-ZMF-02 freestanding dishwasher
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Tub material | Plastic / Stainless steel |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Appliance placement | Freestanding |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Door colour | Black |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Cord length | 1.5 m |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | D |
| Connected load | 2100 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 67 kWh |
| Automatic programs | Yes |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Silent 50°C, Pre-rinse, Favorite, Intensive 70°C, Quick 65°C, Eco 50°C |
| Number of washing programs | 7 |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Noise level | 47 dB |
| Drying system | Heat exchanger |
| Delay start (max) | 24 h |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Delayed start timer | Yes |
| Cycle time | 225 min |
| Noise emission class | B |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Warnings | Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2157803 |