- In stock
-
−4%
Freestanding dishwasher AMICA DFM66C8EOIBH black
Freestanding dishwasher AMICA DFM66C8EOIBH black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | LED |
| Housing material | Plastic |
| Interior material | Stainless steel |
| Control position | Front / Top front |
| Product colour | Black |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Oven control type | Buttons |
| Engine type | Inverter Motor |
| Appliance placement | Freestanding |
| Bottom material | Stainless steel |
| Number of washing arms | 3 |
| Baskets adjustable placement | Upper, Lower |
| Glass holders | Yes |
| Built-in cup holders | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 598 mm |
| Weight | 47 kg |
| Height | 845 mm |
| Depth | 600 mm |
| Power cable length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Salt indicator | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Child lock | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Number of filter stages | 3 |
| Panel Lock | Yes |
| Audible ready signal | Yes |
| Automatic dosing system | Yes |
| Water consumption per cycle | 9.8 L |
| Silent operation | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Anti-bacterial filter | Yes |
| Dishwasher capacity | 14 sets of dishes |
| Quick wash | Yes |
| Mix drying program | Y |
| Zone cleaning | Yes (ZoneWash) |
| Power on delay | 0 - 24 h |
| Steam function | Yes |
| Dishwashing programs | Eco, Delicate, Intensive, Quick 30 min, Auto, Hygiene +, Full 58 min |
| Number of washing programs | 7 |