- In stock.
Electrolux ESF 2400 OK dishwasher
Electrolux ESF 2400 OK dishwasher
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product size | Compact |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Door colour | Black |
| Appliance placement | Freestanding |
| Control type | Buttons |
| Energy consumption per 100 cycles | 61 kWh |
| AC input voltage | 230 V |
| Energy efficiency class | F |
| Connected load | 1180 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 6.5 L |
| Current | 10 A |
| Width | 550 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 440 mm |
| Noise emission class | D |
| Number of place settings | 6 place settings |
| Dishwashing programs | Glass/Delicate, Quick, Intensive 70°C, 20min, Eco, Normal |
| Number of washing programs | 6 |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Delayed start timer | Yes |
| Noise level | 52 dB |
| Cycle time | 230 min |
| Number of temperature settings | 4 |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., The appliance should be connected to an earthed socket outlet. |