- In stock
Electrolux ESA47210SW Dishwasher
Electrolux ESA47210SW Dishwasher
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control panel colour | White |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Door colour | White |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.5 m |
| Control type | Buttons |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 10 A |
| Energy consumption per 100 cycles | 94 kWh |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class | E |
| Energy consumption per cycle | 0.94 kWh |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 42 kg |
| Depth | 620 mm |
| Noise emission class | B |
| Drying system | AirDry |
| Noise level | 44 dB |
| Number of washing programs | 8 |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time | 240 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Left-on mode duration | 1 min |
| Remaining time indication | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Warnings | Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., The appliance should be connected to an earthed socket outlet. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2107582 |