- In stock.
DISWASCHER FS ESM48310SXELECTROLUX
DISWASCHER FS ESM48310SXELECTROLUX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | SatelliteClean ESM48310SX |
| Width | 59.8 cm, 635 mm. |
| Depth | 62.2 cm |
| Height | 85 cm, 894 mm. |
| Weight | 40.74 kg, 42 kg. |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 10.5 liters |
| Number of tableware sets | 14 |
| Dishwasher type | Freestanding |
| Washing efficiency class | A |
| Drying efficiency class | A |
| Noise level | 44 dB. Duration of the "eco" program - 240 min. |
| Number of programs | 8 |
| Washing programs | Intensive wash, Pre-rinse, Auto-program, For glassware, 160-minute program, 90-minute program, 60 minutes, 30 minutes, Machine Care, Hygiene program |
| Indicators | Water cleanness indicator, Rinse aid indicator, Salt indicator, End of cycle indicator |
| Management | Electronic |
| Protection against water spills | Yes |
| Child safety feature | No |
| Screen | Yes |
| Tool drawer | Yes |
| Automatic opening | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Additional information | With the convenient control, you can easily select the time that suits you, and the appliance will do the rest. The door, which opens automatically at the end of the program cycle, will dry your dishes three times better. The SatelliteClean double rotating spray, which constantly changes the spray angle, thoroughly washes even large items. The program can be delayed for up to 24 hours. Can also be connected to hot water (max. 60°C) |
| Adjustable leg height | Yes |
| Length | 680 mm. |
| Country of manufacture | PL |