Bosch SPS2HKI02E Freestanding dishwasher 45 cm Brushed steel
Bosch SPS2HKI02E Freestanding dishwasher 45 cm Brushed steel
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Buttons |
| Door colour | Brushed steel |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Appliance placement | Freestanding |
| Built-in display | Yes |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 8.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 67 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class | D |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Height | 845 mm |
| Width | 450 mm |
| Depth | 600 mm |
| Weight | 38.1 kg |
| Drying system | ExtraDry |
| Dishwashing programs | Hourly 65°C, Pots 70 °C, Eco 50 ºC, Favorite, Auto 45-65 ºC |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Number of washing programs | 5 |
| Noise emission class | C |
| AquaStop function | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., The appliance should be connected to an earthed socket outlet. |