Bosch Serie 4 SMS4HVW14E dishwasher Freestanding 14 place settings C
Bosch Serie 4 SMS4HVW14E dishwasher Freestanding 14 place settings C
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Lower basket rack | Foldable |
| Brand specific tub material | Polinox |
| Upper basket rack | Foldable |
| Control panel colour | White |
| Door colour | White |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Custom panel-ready | No |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Appliance placement | Freestanding |
| Cord length | 1.75 m |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 10 A |
| Connected load | 2400 W |
| Energy efficiency class | C |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy consumption per cycle | 0.747 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 43.9 |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Height | 845 mm |
| Weight | 50 kg |
| Depth | 600 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Repairability index | 8.8 |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Drying performance | C |
| Noise level | 46 dB |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Glass protection | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Noise emission class | C |
| Delay start (min) | 1 h |
| Extra dry | Yes |
| Dishwashing programs | Intensive 70°C, Quick 65°C, Favorite, Silent 50°C, Auto 45-60°C, Auto 45-65°C, Pre-rinse, Eco 50°C, Hygiene+ |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Cycle time | 295 min |
| Drying system | Heat exchanger |
| Number of washing programs | 6 |
| AquaSensor function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Apps functions | Remote diagnostics, Remote start |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Warnings | Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., The appliance should be connected to an earthed socket outlet. |
| Bosch technologies (dish washing) | VarioFlex Baskets, EcoSilence Drive, Extra Dry, VarioDrawer, Silence On Demand, Rackmatic®, SpeedPerfect Plus, Hygiene+ |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2218720 |