- In stock
Bosch Serie 4 SMS4HMI07E dishwasher Freestanding 14 place settings D
Bosch Serie 4 SMS4HMI07E dishwasher Freestanding 14 place settings D
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Control type | Touch |
| Built-in water softener | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Cord length | 1.75 m |
| Control panel colour | Silver |
| Tub material | Stainless steel |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Stainless steel |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Custom panel-ready | No |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Appliance placement | Freestanding |
| Current | 10 A |
| Connected load | 2400 W |
| Energy consumption per cycle | 0.849 kWh |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class | D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 85 kWh |
| Weight | 50.6 kg |
| Height | 845 mm |
| Depth | 600 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Height under worktop | 3 cm |
| Dishwashing programs | Silent 50°C, Favorite, Auto 45-65°C, Quick 65°C, Pre-rinse, Intensive 70°C, Eco 50°C |
| Number of washing programs | 6 |
| Overflow protection | Yes |
| Noise level | 42 dB |
| Cycle time | 270 min |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Drying system | Heat exchanger |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Self-cleaning | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Noise emission class | B |
| Adjustable feet | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Dosage assistant | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher. |