- In stock
Bosch Serie 4 SMS4EKI06E dishwasher Freestanding 13 place settings B
Bosch Serie 4 SMS4EKI06E dishwasher Freestanding 13 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Custom panel-ready | No |
| Removable cutlery basket | Yes |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Appliance placement | Freestanding |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Display type | LCD |
| Cord length | 1.75 m |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Stainless steel |
| Tub material | Stainless steel |
| Water fill | Cold |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Connected load (max) | 2400 W |
| Energy consumption per cycle | 0.64 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 64 kWh |
| Energy efficiency class | B |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 10 A |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Height | 845 mm |
| Width | 600 mm |
| Weight | 51.1 kg |
| Depth | 600 mm |
| Cycle time | 215 min |
| AquaSensor function | Yes |
| Noise emission class | B |
| Tablet detergent function | Yes |
| Dishwashing programs | Favorite, Silent 50°C, Eco 50°C, Auto 45-60°C, 60min 65°C |
| AquaStop function | Yes |
| Integrated timer | Yes |
| Drying system | Heat exchanger/Drying assistant |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Overflow protection | No |
| Noise level | 42 dB |
| Number of washing programs | 6 |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Automatic door opening | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., The appliance should be connected to an earthed socket outlet. |
| Bosch technologies (dish washing) | EfficientDry |