Bosch Serie 2 SPS2HKW55E dishwasher Freestanding 10 place settings
Bosch Serie 2 SPS2HKW55E dishwasher Freestanding 10 place settings
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Custom panel-ready | No |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Tub material | Stainless steel |
| Appliance placement | Freestanding |
| Control type | Buttons |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Cord length | 1.75 m |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Door colour | White |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Built-in display | Yes |
| Connected load (max) | 2400 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy consumption per cycle | 0.674 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 49.9 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 8.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 67 kWh |
| Energy efficiency class | D |
| Height | 845 mm |
| Depth | 600 mm |
| Width | 450 mm |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Weight | 38.2 kg |
| Delay start (min) | 1 h |
| Extra dry | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Cycle time | 275 min |
| Dishwashing programs | Intensive, Auto 45-65°C, Eco, Favorite, Quick, Silent 50°C |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Drying system | Heat exchanger |
| Noise emission class | C |
| Delayed start timer | Yes |
| Apps functions | Remote monitoring |
| Removable top | Yes |
| Child lock | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Warnings | Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., The appliance should be connected to an earthed socket outlet. |
| Bosch technologies (dish washing) | VarioFlex Baskets, EcoSilence Drive |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2357549 |