- In stock
Bosch Serie 2 SPS2HKI42E dishwasher Freestanding 10 place settings E
Bosch Serie 2 SPS2HKI42E dishwasher Freestanding 10 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Door colour | Stainless steel |
| Control panel colour | Silver |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cord length | 1.75 m |
| Custom panel-ready | No |
| Appliance placement | Freestanding |
| Connected load | 2400 W |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | E |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Water consumption per cycle | 8.9 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Weight | 37.7 kg |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Width | 450 mm |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Noise level | 46 dB |
| AquaStop function | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Number of washing programs | 5 |
| Delayed start timer | Yes |
| Dishwashing programs | Favorite, Intensive 70°C, Eco 50°C, Pre-rinse, Auto 45-65°C |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time | 220 min |
| Self-cleaning | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Noise emission class | C |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Dosage assistant | Yes |
| Warnings | Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1422875 |