- In stock
BOSCH Dishwasher SMS2ITW09E
BOSCH Dishwasher SMS2ITW09E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Appliance placement | Freestanding |
| Door colour | White |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class | E |
| Current | 10 A |
| Energy consumption per 100 cycles | 94 kWh |
| Weight | 48.4 kg |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Width | 600 mm |
| Drying system | Heat exchanger |
| AquaStop function | Yes |
| Dishwashing programs | Hourly 65°C, Favourite, Pots 70 °C, Auto 45-65 ºC, Eco 50 ºC |
| Noise level | 46 dB |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 5 |
| Cycle time | 250 min |
| Noise emission class | B |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., The appliance should be connected to an earthed socket outlet. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2015235 |