- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Medisana IB 100 insect bite healer features fast heating with two adjustable heat settings and an ergonomic design. It operates in a temperature range of 10 to 40 °C and includes a cord, user manual and batteries. This device is chemical-free and therefore safe for users.
| Specification | Value |
|---|---|
| Operating temperature | 10 - 40 °C |
| Width | 37.5 mm |
| Height | 97 mm |
| Depth | 20 mm |
| Cord included | Yes |
| User manual included | Yes |
| Number of products included | 1 pc. |
| Batteries included | Yes |
| Number of support batteries | 2 |
| Battery voltage | 1.5V |
| Battery type | AAA |
| Ceramic heating system | Yes |
| Number of programs | 2 |