Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Close shave, advanced skin protection
with SkinIQ Technology
The Philips Series 7000 glides smoothly over your skin, while cutting each hair close - even on 3 day beards. Equipped with advanced SkinIQ technology, the shaver senses, adapts and guides on the correct motion, for better skin protection.
- compared to non-coated material
- *Tested versus Philips Series 3000.
- **Based on Philips Series S7000 and GroomTribe app users in 2019
- ***comparing shaving debris after using cleaning fluid vs. water in the cartridge
| Summary | Philips SHAVER Series 7000 S7886/35 Wet and Dry electric shaver. Shaver system: Rotation shaver, Product colour: Black, Shaving system technologies: SteelPrecision blades. Power source: Battery, Battery type: Built-in battery, Operating time: 60 min. Shaver base station functions: Charging. Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Vendor Homepage | www.philips.ae/c-p/S7886_35/shaver-series-7000-wet-dry-electric-shaver |
| Unit Box Height | 0.245 |
| Unit Box Length | 0.095 |
| Unit Box Width | 0.165 |
| Applications supported | GroomTribe |
| Bluetooth | Yes |
| Mobile app support | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Number of shaver heads/blades | 3 |
| Pop-up trimmer | Yes |
| Product colour | Black |
| Rubber grips | Yes |
| Shaver system | Rotation shaver |
| Shaving head replacement(s) model | SH71 |
| Shaving head replacement(s) period | 2 year(s) |
| Shaving system technologies | SteelPrecision blades |
| Travel lock | Yes |
| Trimmer | Yes |
| Washable | Yes |
| Wet & Dry | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Travel lock indicator | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery voltage | 5 V |
| Charging time | 1 h |
| Cordless | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time | 5 min |
| Operating time | 60 min |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power consumption (standby) | 0.04 W |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Shaving time | 60 min |
| Base station | Yes |
| Cleaning brush | Yes |
| Pouch | Yes |
| Shaver base station functions | Charging |
| Travel case | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Model | S7886/35 |
| Model name | Shaver series 7000 S7886/35 Wet and Dry electric shaver |
| Battery | Rechargeable |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.004164 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.625 kg |