Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Easy shave, clean and comfortable
Philips Shaver Series 5000 brings comfort to your morning routine. The shaver is intuitive to use thanks to the fully flexible head and its ergonomic grip. With One-touch open, it can be easily cleaned in a few seconds.
| Summary | Philips SHAVER Series 5000 S5466/17 Wet and dry electric shaver. Shaver system: Rotation shaver, Product colour: Black, Blue, Shaving system technologies: Super Lift & Cut. Power source: Battery, Battery type: Built-in battery, Operating time: 45 min. Width: 135 mm, Depth: 70 mm, Height: 190 mm. Package weight: 428 g, Package type: Box. Quantity per pack: 1 pc(s) |
| Vendor Homepage | https://www.philips.co.uk/c-p/S5466_17/shaver-series-5000-wet-and-dry-electric-shaver |
| Unit Box Height | 0.19 |
| Unit Box Length | 0.07 |
| Unit Box Width | 0.135 |
| Number of shaver heads/blades | 3 |
| Precision trimmer | Yes |
| Product colour | Black,Blue |
| Rubber grips | Yes |
| Shaver system | Rotation shaver |
| Shaving head replacement(s) model | SH50 |
| Shaving head replacement(s) period | 2 year(s) |
| Shaving system technologies | Super Lift & Cut |
| Trimmer | Yes |
| Washable | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Wet & Dry | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Battery low indication | Yes |
| Charging indicator | Yes |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging time | 1 h |
| Cordless | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time | 5 min |
| Operating time | 45 min |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Shaving time | 45 min |
| Depth | 70 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 306 g |
| Width | 135 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 428 g |
| Protection cap | Yes |
| Protective caps | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Aquatec wet & dry | Yes |
| Battery LED indicator | Yes |
| Country of origin | China |
| Handle(s) features | Ergonomic |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Harmonized System (HS) code | 85101000 |
| Model | S7886/35 |
| Model name | Shaver series 5000 S5466/17 Wet and dry electric shaver |
| Battery | Rechargeable |
| Units per Shipping Box | 2 |
| Unit Calculated Volume | 0.002304 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.465 kg |