Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Comfortable, clean shave. Even on sensitive skin
With SkinProtect Technology
The Philips Shaver 3000 Series Wet & Dry Electric Shaver gives you a comfortable, clean shave, even on sensitive skin. 5D Pivot & Flex Heads, 27 self-sharpening PowerCut Blades, and wet and dry use ensure excellent, reliable results every time.
| Summary | Philips 3000 series Shaver S3144/00 Wet & Dry Electric Shaver. Shaver system: Rotation shaver, Product colour: Black, Blue, Shaving system technologies: PowerCut. Power source: Battery, Battery type: Built-in battery, Operating time: 60 min. Width: 140 mm, Depth: 80 mm, Height: 190 mm. Package weight: 475.6 g, Package type: Box. Quantity per pack: 1 pc(s) |
| Vendor Homepage | www.philips.ae/c-p/S3144_00/shaver-3000-series-wet-dry-electric-shaver |
| Unit Box Height | 0.195 |
| Unit Box Length | 0.08 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| Number of shaver heads/blades | 3 |
| Product colour | Black,Blue |
| Rubber grips | Yes |
| Shaver system | Rotation shaver |
| Shaving head replacement(s) model | SH30 |
| Shaving head replacement(s) period | 2 year(s) |
| Shaving system technologies | PowerCut |
| Trimmer | Yes |
| Washable | Yes |
| Wet & Dry | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging time | 1 h |
| Cordless | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time | 5 min |
| Operating time | 60 min |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Shaving time | 60 min |
| Depth | 80 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 322.6 g |
| Width | 140 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 475.6 g |
| Power cord included | Yes |
| Protection cap | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Indonesia |
| Handle(s) features | Ergonomic |
| Self-sharpening blade | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Harmonized System (HS) code | 85101000 |
| Model | S3144/00 |
| Model name | Shaver 3000 Series S3144/00 Wet & Dry Electric Shaver |
| Battery | Rechargeable |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.002527 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.45 kg |