Enjoy a smooth shave with an ergonomic rotary shaver that delivers 45 minutes of cordless use, perfect for wet and dry shaving.
Enjoy a smooth shave with an ergonomic rotary shaver that delivers 45 minutes of cordless use, perfect for wet and dry shaving.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Experience effortless shaving with the Philips X3052/00 rotary shaver, featuring the PowerCut system for a close shave, an ergonomic design and 45 minutes of cordless use. Perfect for both wet and dry shaving!
Design | |
|---|---|
| Washable | Yes |
| Rubber handles | Yes |
| Product color | Black |
Power | |
| Operating time | 45 minutes |
| Power source | Battery |
| Charging time | 1 hour |
| Fast charging | 5 minutes |
| Wireless | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Battery technology | Nickel-metal hydride (NiMH) |
Weight and dimensions | |
| Depth | 80mm |
| Weight | 337 g |
| Height | 190 mm |
| Width | 100mm |
Operation | |
| Number of shaving heads/razors | 3 |
| Hairdressing knife | Yes |
| Shaving system technologies | PowerCut knife system |
| Shaver system | Rotary shaver |
| For wet and dry | Yes |
Packaging details | |
| Packaging type | Box |
| Package weight | 439 g |
| Quantity | 1 |
Package contents | |
| Protective cover | Yes |
Other features | |
| Handle features | Ergonomic |
| Self-sharpening knife | Yes |