- In stock
Philips X3052/00 men's shaver Rotation shaver Trimmer Black, Green
Philips X3052/00 men's shaver Rotation shaver Trimmer Black, Green
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Washable | Yes |
| Rubber grips | Yes |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Battery type | Built-in battery |
| Cordless | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Shaving time | 45 min |
| Power source | Battery |
| Fast charging | Yes |
| Operating time | 45 min |
| Fast charging time | 5 min |
| Charging time | 1 h |
| Depth | 80 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 337 g |
| Shaving head replacement(s) period | 2 year(s) |
| Shaver system | Rotation shaver |
| Trimmer | Yes |
| Shaving head replacement(s) model | SH30 |
| Shaving system technologies | PowerCut blade system |
| Wet & Dry | Yes |
| Number of shaver heads/blades | 3 |
| Protection cap | Yes |
| Handle(s) features | Ergonomic |
| Self-sharpening blade | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85101000 |