- In stock
A stylish corded and cordless clipper with carbon-titanium blades for superior cutting performance. Equipped with a 360° rotary dial with 26 length settings from 0.5mm to 25mm, as well as a removable, washable blade and mini trimmer for precise styling.
A stylish corded and cordless clipper with carbon-titanium blades for superior cutting performance. Equipped with a 360° rotary dial with 26 length settings from 0.5mm to 25mm, as well as a removable, washable blade and mini trimmer for precise styling.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Stylish clipper with corded and cordless operation and a carbon-titanium blade for excellent cutting performance. Equipped with a 360° wheel with 26 length settings from 0.5 mm to 25 mm, it also has a removable, washable blade and a mini shaver for precise styling.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Hair Clipper |
| Product Brand | Babyliss |
| Model | E978E |
Specifications | |
| Dimensions | 260 x 215 x 95 mm |
| Weight | 880g |
| Color | Black |
Technical Data | |
| Battery Life | 60 minutes |
| Haircut Length | 0.5 mm to 25 mm (26 settings) |
Additional Information | |
| Features |
|
| Safety Warning | Use the product only for its intended purpose. |