The Philips Shaver 3000X Series X3002/00 electric shaver offers wet and dry shaving options, with a PowerCut blade system for a close shave with three shaving heads. Plus, the cordless shaver offers up to 40 minutes of shaving time after charging in just one hour.
The Philips Shaver 3000X Series X3002/00 electric shaver offers wet and dry shaving options, with a PowerCut blade system for a close shave with three shaving heads. Plus, the cordless shaver offers up to 40 minutes of shaving time after charging in just one hour.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
Wet and dry functionality offers a variety of shaving options, while the PowerCut blade system ensures a smooth shave with three shaving heads. The shaver is cordless, charges in one hour and provides up to 40 minutes of shaving time.
Features | |
|---|---|
| Hairdressing knife | Yes |
| Rubber handles | Yes |
| Washable | Yes |
| Shaving system | Rotary shaver |
| Shaving head replacement model | SH30 |
| Shaving head replacement period | 2 years |
| Shaving system technologies | PowerCut knife system |
| Number of shaving heads/blades | 3 |
| Product color | Black |
Power | |
| Wireless | Yes |
| Operating time | 40 minutes |
| Charging time | 1 hour |
| Fast charging time | 5 minutes |
| Battery technology | Nickel-metal hydride (NiMH) |
Weight and dimensions | |
| Height | 190 mm |
| Width | 100mm |
| Depth | 80mm |
| Weight | 337 g |
Packaging details | |
| Package weight | 439 g |
| Packaging type | Box |
Other features | |
| Handle features | Ergonomic |
Indication | |
| Low battery indication | No |
| Full battery indication | No |