Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Philips SHAVER Series 5000 S5887/50 is a wet and dry electric shaver designed for men, with a rotary shaving system and steel precision blades. It comes with three attachments.
Features | |
|---|---|
| Product color | Gray |
| Hairdressing knife | Yes |
| Washable | Yes |
| Rubber handles | Yes |
| Pop-up clipper blade | Yes |
| Shaver system | Rotary system |
| Shaving head replacement period | 2 years |
| Shaver head replacement model | SH71 |
| Number of shaver heads/blades | 3 |
| Wet and dry | Yes |
| Shaving system technologies | Steel precision knives |
Power | |
| Power source | Battery |
| Power consumption (max.) | 9W |
| Charging time | 1 hour |
| Power consumption (standby mode) | 0.04W |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging | Yes |
| Operating time | 60 minutes |
| Fast charging time | 5 minutes |
| Without cable | Yes |
| Shaving time | 60 minutes |
| Fast charging | Yes |
Weight and dimensions | |
| Depth | 160mm |
| Width | 162 mm |
| Weight | 677 grams |
| Height | 245 mm |
Packaging details | |
| Packaging type | Box |
| Package weight | 988 grams |
Package contents | |
| Quantity per package | 1 pc. |
| Bag | Yes |
| Shaver base station functions | Cleaning |
| Base station | Yes |
| Cleaning brush | Yes |
| Cleaning cartridge | Yes |
Indication | |
| Travel lock indicator | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
Safety warning | |
| Warnings | Do not immerse the razor in water., Keep the product away from children., Avoid contact with the blades during use. |