The Philips S3244/12 electric shaver in the 3000 series features a wet and dry design, a built-in lithium-ion battery that provides 60 minutes of cordless shaving time, and a pop-up trimmer. It has three self-sharpening blades, is washable, and has battery level indicators.
The Philips S3244/12 electric shaver in the 3000 series features a wet and dry design, a built-in lithium-ion battery that provides 60 minutes of cordless shaving time, and a pop-up trimmer. It has three self-sharpening blades, is washable, and has battery level indicators.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The Philips Series 3000 S3244/12 shaver features a wet and dry design, a built-in lithium-ion battery that provides 60 minutes of cordless shaving time, and a retractable trimmer. It has three self-sharpening blades, is washable, and has a battery level indicator.
Features | |
|---|---|
| Hairdressing knife | Yes |
| Shaving system | Rotary shaver |
| Washable | Yes |
| Rubber handles | Yes |
| Number of shaver heads/blades | 3 |
| Product color | Black |
| Shaving system technologies | PowerCut knife system |
Power | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Charging time | 1 hour |
| Fast charging time | 5 minutes |
Weight and dimensions | |
| Width | 140mm |
| Weight | 344 grams |
| Height | 190 mm |
| Depth | 80mm |
Packaging details | |
| Package weight | 487 grams |
| Packaging type | Box |
Package contents | |
| Bag | Yes |
| Charging cable included | Yes |
| Protective cover | Yes |
Other features | |
| Self-sharpening knife | Yes |
Indication | |
| Battery level indicator | Yes |