-
−3%
The Philips S3242/12 men's shaver has a rotary shaving system with three shaving heads. It is rechargeable, has a 60-minute runtime and is easy to clean as it is washable.
The Philips S3242/12 men's shaver has a rotary shaving system with three shaving heads. It is rechargeable, has a 60-minute runtime and is easy to clean as it is washable.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Philips S3242/12 men's shaver features a rotary shaving system with three shaving heads. It is rechargeable, offers a 60-minute run time, and is washable for easy cleaning.
Features | |
|---|---|
| Hairdressing knife | Yes |
| Shaving head replacement model | SH30 |
| Razor | Rotary shaver |
| Rubber handles | Yes |
| Product color | Black |
| Washable | Yes |
| Shaving system technologies | SkinProtect |
| Number of shaving heads/razor blades | 3 |
| Shaving head replacement period | 2 years |
| For wet and dry use | Yes |
Power | |
| Power source | Battery |
| Fast charging time | 5 minutes |
| Charging time | 1 hour |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Operating time | 60 minutes |
| Rechargeable | Yes |
| Fast charging | Yes |
Weight and Dimensions | |
| Height | 190 mm |
| Weight | 344 grams |
| Width | 140mm |
| Depth | 80mm |
Packaging Details | |
| Packaging type | Box |
| Package weight | 487 g |
Package Contents | |
| Quantity per package | 1 pc. |
| Power cord included | Yes |
| Protective cover | Yes |
| Bag | Yes |
Indication | |
| Battery level indicator | Yes |