Braun Series 5 52-A1000S men's shaver Foil shaver Blue
Braun Series 5 52-A1000S men's shaver Foil shaver Blue
Braun Series 5 52-A1000S men's shaver Foil shaver Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Trimmer | No |
| Control type | Buttons |
| Wet & Dry | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Electronic on/off switch | Yes |
| Number of shaver heads/blades | 3 |
| Shaver system | Foil shaver |
| Product colour | Blue |
| Fast charging time | 5 min |
| Charging time | 1 h |
| Operating time | 50 min |
| Rechargeable | Yes |
| Fast charging | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Battery type | Built-in battery |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight | 275 g |
| Width | 64 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 166 mm |
| Power cord included | Yes |
| Cleaning brush | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Charging indicator | Yes |